<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=271489683739696&ev=PageView&noscript=1" /> <img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=324118351899026&ev=PageView&noscript=1" />

Moje porady

Jedzenie owoców po 18

Ostatnio słyszałam od koleżanki, że nie powinno się jeść owoców po 18 będąc na diecie odchudzającej. Czy jest to prawda?

Nie ma zasady, że owoce powinno się jeść tylko do godziny 18. Będąc na diecie odchudzającej spokojnie można spożywać owoce po tej godzinie. Osoby na diecie niskokalorycznej nie powinny raczej przejmować się godziną spożywania owoców lecz zachowaniem odpowiedniej kaloryczności diety, aby uzyskiwać dobre efekty.

Cukier biały, a cukier brązowy

Czy cukier brązowy jest zdrowszy od cukru białego? Spotykam różne opinie w internecie i wolałam zaczerpnąć opinie specjalisty.

Cukier brązowy różni się od cukru białego tylko i wyłącznie barwą. Cukier brązowy swoją barwę zawdzięcza melasie, kaloryczność produktów jest na takim samym poziomie, tak samo jeśli chodzi o inne składniki odżywcze. Przekonanie, że cukier brązowy jest zdrowszy od cukru białego jest mitem i nie należy go stosować jako dobrego zamiennika cukru.

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Moje dziecko nawet gdy jest ciepło pije bardzo mało wody, zdarzają się dni, że nie wypije ani jednej szklanki. Czy są jakieś sposoby aby zachęcić go do częstszego sięgania po wodę?

Należy pamiętać, że dzieci powinny dostarczać do organizmu od 1,5l do 2,5l wody w różnej postaci w ciągu każdego dnia. Ważne, aby woda była wszędzie widoczna w otoczeniu dziecka tzn. w dzbanku na stole, obok biurka gdzie odrabia dziecko lekcje, koło łóżka, na stoliku, gdy ogląda telewizję. Można dodatkowo zaopatrzyć dziecko w fajne butelki z jego ulubionym motywem i tak szykować wodę do szkoły. Ciekawą propozycją jest także przygotowywanie wody w dzbanku z plasterkami różnych owoców np. cytryny, pomarańczy, limonki, dla całej rodziny, aby w ten sposób nie tylko dzieci lecz wszyscy domownicy chętniej po nią sięgali.

Produkty light? Warte uwagi czy nie?

Witam, mam pytanie odnośnie produktów light - czy warto je wprowadzać do diety czy nie?

Produkty light zgodnie z rozporządzenie to produkty, które powinny mieć obniżoną wartość energetyczną przynajmniej o 30% w stosunku do tradycyjnego odpowiednika. Spełniając ten warunek produkt może nosić miano produktu light, jednak ciężko znaleźć jest na rynku produkt, który spełniał by tą zależność. Określenia na produktach typu -"slim", "fitness", "fit" nie zapewniają, że produkt ma niższą kaloryczność, nieraz wręcz przeciwnie. Producenci mogą ich spokojnie używać, gdyż nie obejmuje to regulacji prawnych, a produkty te wcale nie należą do produktów light. Dodatkowo produkty light są bardziej przetworzone, a co jest bardziej przetworzone tym dla naszego organizmu gorsze. Odpowiadając już na pytanie według mnie jeśli mamy do wyboru produkt light, a jego tradycyjny odpowiednik wybierajmy tradycyjny odpowiednik, chyba, że uda nam się faktycznie znaleźć produkt, który został prawidłowo nazwany jako "produkt light".

Jogurt owocowy, a jogurt o smaku owocowym - który produkt wybrać?

Często stojąc przy półce sklepowej z produktami mlecznymi spotykam się z dwoma nazwami jogurtów - jogurt owocowy i jogurt o smaku - czym te produkty różnią się od siebie i który z nich wybrać?

Bardzo ciekawe pytanie, które często słyszę w pracy z pacjentami. Jogurt owocowy to jogurt naturalny z wsadem owoców, natomiast jogurt o smaku owocowym nie musi mieć wsadu owocowego tylko jego smak "owocowy" powstał poprzez dodanie syntetycznych aromatów oraz innych dodatków do żywności. Zawsze gdy mamy obok siebie te dwa produkty sięgajmy po jogurt owocowy.

POKAŻ